“Asgjë nuk kanë bërë” rënohet shtëpia e Pashko Vasës – Stop
KLIPET

“Asgjë nuk kanë bërë” rënohet shtëpia e Pashko Vasës

Në qershor 2022 trajtuam problematikën e Shtëpisë së rilindasit Pashko Vasa, Monument Kulture Kategoria e Parë, mbrojtur nga shteti, tre shekuj e vjetër.Pasardhësja Rajmonda Vasa, tregon, se restaurimet e bëra në vitin 2012 dhe 2018 kanë qenë me probleme. Ajo thotë, se ka vënë në dijeni ministren, kryeministrin, por nuk ka marrë asnjë përgjigje.Zef Çuni, arkitekt, shprehet, se ky monument historik, duhet të restaurohet, duke qenë se ka vlera të mëdha.Besara Podgorica, drejtoreshë e DRTK Shkodër, thotë, se ka një projekt të miratuar, i cili do të nisë së shpejti nga puna, për zëvendësimin e trarëve, tjegullave dhe ndërtimit të çatisë së re, për banesën.Sipas saj, kjo do të ndodhë brenda tetorit. Por tetori iku dhe denoncuesja thotë, se asgjë nuk është bërë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *