Arti shqiptar në zi- Ndahet nga jeta aktori i njohur Lutfi Hoxha

Aktori i njohur Lutfi Hoxha ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 89-vjeçare.

Lajmi është konfirmuar nga familjarë të tij. Homazhet në nder të tij do të zhvillohen ditën e nesërme në hollin e Teatrit “Aleksandër Mosiu”.

Hoxha numëron shumë role në filmat shqiptar si “Shoku ynë Tili”, “Dollia e dasmës sime”, “Tingujt e luftës”, etj.

Lutfi Hoxha lindi më 1 Qershor 1934) është një aktor shqiptar. Në janar 1953 ishte një nga themeluesit e teatrit “Aleksandër Moisiu”, në Durrës, ku ai luajti deri në fund të karrierës së tij artistike. Në vitin 1989 ka dalë në pension.

Filmat ku ka luajtur

Ne dhe Lenini (2009)

Një ditë e mrekullueshme (2003) TV

Vetmi (1990) – Leko

Pranvera s’erdhi vetëm (1988)

Nata e parë e lirisë (1984) – Hamalli

Shoku ynë Tili (1981) – Qemali

Në prag të lirisë (1981) – Veliu

Intendenti (1980) – File

Dollia e dasmës sime (1978) – Krushku

Një udhëtim i vështirë (1977)

Tingujt e luftës (1976)

Thirrja (1976) – Ndue

Pylli i lirisë (1976) – Nauni

Ilegalet (1976)

Rrugicat që kërkonin diell (1975) – Përgjegjës i bojaxhinjve – anëtar i njësitit

Detyre e posaçme (1963)

Të Fundit