Arben Ahmetaj shpallet në kërkim ndërkombëtar

SPAK i nis kërkesën Interpolit, pas shkresës nga Policia e Shtetit për pamundësi arrestimi

Policia e Shtetit i është përgjigjur me anë të një shkrese Prokurorisë së Posaçme në lidhje me ekzekutimin e masës së sigurisë “arrest në burg” për Arben Ahmetajn.

Burime për gazetarin Besar Bajraktaraj bëjnë me dije se pas verifikimeve në sistemin TIMS dhe kontrolleve të banesave, policia i është shprehur SPAK-ut për pamundësinë e ekzekutimit të masës ndaj ish-numrit dy të qeverisë.

Në këto kushte hetuesit e SPAK i kanë nisur kërkesë Interpol Tiranës për ta shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Ish-zëvendëskryeministri akuzohet nga Prokuroria e Posaçme për korrupsion, pastrim parash dhe fshehje të pasurisë.

Hetimet për Ahmetajn nisën në Shtator për akuzën e shpërdorimit të detyrës për koncensionin e inceneratorit të Elbasanit, nga ku SPAK pretendon se ai ka marrë përfitime nga kompanitë koncesionare me administratorë Klodian Zoto e Mirel Mërtiri.

Pak ditë më parë, me miratim të Gjykatës së Posaçme, SPAK sekuestroi 4 banesa dhe dy llogari bankare në vlerën e 124 mijë Eurove në emër të Arben Ahmetajt.

Gjithashtu nga kontrolli në disa banesa prokuroria njoftoi se ka sekuestruar dokumente, laptopë e USB të vlefshme për hetimin. Pas këtij operacioni reagoi dhe vetë ish-zëvendëskryeministri, i cili përmes një postimi në Facebook u bëri thirrje autoriteteve të ndjekin fondet e inceneratorëve.

Kujtojmë se avokatët e ish-zv/kryeministrit kanë deklaruar se ai ndodhet në Britani.

Të Fundit