Akuzohet se ngacmoi seksualisht të miturën në punë/ Reagon drejtuesi i televizionit lokal: Mund të ketë rrëshqitur dora! – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Akuzohet se ngacmoi seksualisht të miturën në punë/ Reagon drejtuesi i televizionit lokal: Mund të ketë rrëshqitur dora!

Drejtuesi i televizionit lokal të Gjirokastrës “ALPO RTV”, Aristotel Petro, u akuzua dje për ngacmimin seksual të një të miture në vendin e punës. Ishte gazetari Telnis Skuqi që publikoi një video, ku nga pamjet Petro shfaqet duke e prekur të miturën në vende intime.

Gazetari Kuqi tha se një videoja i ishte dërguar nga një studente gazetarie, e cila tashmë është në vitin e dytë të studimeve Master. Lidhur me ngjarjen ka reaguar vetë Aristotel Petro, që pranon se personi në që shfaqet në video është ai, por hedh poshtë akuzat e gazetarit duke e konsideruar ngjarjen një kurth të inskenuar.

“E kam parë dhe jam informuar këto ditë për çdo gjë që ka bërë zotëria në fjalë, Telnisi. Para se të flasim për këtë video, dua që të jemi sa më transparent. Kush është ai që akuzon dhe kush akuzohet. Në atë video jam unë, i tëri dhe i bëri. Nuk e mohoj përkatësinë time në video”, tha Petro.

Sipas tij, video është një kurth nga ana e Telnisit. “Ky është një kurth i ngritur nga mua në drejtim të atij që luan rolin e gazetarit, por që është në shërbim të dikujt tjetër. Edhe prania e asaj vajze e dija që është kurth, dhe kam bërë lojën time. Siç kanë bërë ata lojën e tyre, ashtu bëra edhe unë lojën time. Unë e dija që nga pas regjistrohesha nga njerëz që i paguaja në punë, e paguhen edhe nga ai person. Unë isha në studio kisha kamerën para. Varet se çfarë po diskutonim, isha duke dalë para emisionit dhe i thashë: Hajde zemra e vogël ik, nuk mund të dalësh këtu”, thotë Petro.

Ndër të tjera, ky fundit duke komentuar rastin tha se një rrëshqitje pa dashje e dorës nuk mund të konsiderohet si ngacmim seksual.  “Te këmba mund të ketë shkuar gabimisht, nuk është qëllimisht. Është diçka pa dashje. Shkarja e dorës është pa dashje, herën e dytë. Doja ta kaloja dorën në pozicionin që po bëja punët e tjera”, shprehet Petro.

Por të kundërtën pretendon gazetari Skuqi, duke u shprehur se vajza ka thënë se Petro i ka shkatërruar jetën.

“Ai kishte një sjellje shumë të çuditshme ndaj vajzave të mitura. Në fillim më prekte në faqe. Sinqerisht mendoja se ishte thjeshtë një veprim inkurajimi, por shpejt ai shfaqi anën e tij më të zezë. Ai më shkatërroi jetën! Ai më lëndoi shumë vetëm sepse unë isha e mitur”, shprehet vajza, sipas gazetarit Skuqi. Ky i fundit kërkon që të bllokohen të gjitha filmimet e kamerave në zyrën e tij.

 

Prindërit e vajzave që janë në videot e tjera nuk pranojnë që të bëhen publike. Gjirokastra është qytet i vogël, kanë frikë”, tha Skuqi.  “Jam i gatshëm që t’ia jap Prokurorisë të gjitha videot që kam, nëse mi kërkon”, përfundoi gazetari.

Lidhur me çështjen pati një reagim edhe nga nëna e vajzës që pretendohet të jetë ngacmuar, e cila  në një prononcim për emisionin “Shqipëria Live” tha se ka bërë një kallëzim penal ndaj autorit të dyshuar. Nëna pretendon që në kohën që është filmuar video vajza ka qenë vetëm 15 vjeçe.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *