“Agronomia eshte mbyllur qe ne ‘93” mesuesi i gjuhe letersise ne sistem mesues agrobiznesi – Stop
KLIPET

“Agronomia eshte mbyllur qe ne ‘93” mesuesi i gjuhe letersise ne sistem mesues agrobiznesi

Prej më shumë se 30 vjetësh në arsim, Fran Gjini ka dhënë lëndën e gjuhës dhe letërsisë në gjimnazin e Rrëshenit. Tani në prag pensioni dhe pas daljes së listës së pagave, Frani konstaton, se rezulton si mësues agrobiznesi. Në këtë moment Frani i drejtohet redaksisë së “Stop”.Ne iu drejtuam gjimnazit të Rrëshenit, për të kërkuar shpjegime mbi profilin e punës së Franit.Drejtoresha thotë, se Franin e ka mësues gjuhë-letërsie, por ajo nuk ka një ankesë për këtë cështje.Më pas u ndalëm në Zyrën Vendore të Arsimit Parauniversitar Mirditë, ku takuam shefin e sektorit Renuar Kola. Kola u shpreh, se njihte mësues Franin, pasi i kishte dhënë atij vetë gjuhë shqipe. Problemin sipas tij, e kanë sigurimet shoqërore.Nga ana tjetër, financieri i zyrës e pranoi, që është bërë një gabim dhe ai do të ndryshohet që nga viti 2011 e deri tani.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *