26 vjet nga masakra e Srebrenicës, BE: Europa nuk ka vend për mohuesit e gjenocidit – Stop
Bota, Të Gjitha

26 vjet nga masakra e Srebrenicës, BE: Europa nuk ka vend për mohuesit e gjenocidit

Dita e sotme shënon 26-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, më e madhja në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore. Rreth 8 mijë burra dhe djem myslimanë u vranë nga forcat serbe të Bosnjës, ndërsa më shumë se 1 mijë konsiderohen ende të zhdukur. Edhe pse e shpallur nga OKB një strehë e sigurt për civilët, Srebrenica u bë skena e një masakre nga ushtarët serbë, të cilët e kishin rrethuar qytetin prej vitesh. Liderët serbë të kohës së luftës Radovan Karaxhiç dhe komandanti ushtarak Ratko Mladiç, të cilët drejtuan forcat që pushtuan Srebrenicën më 11 korrik 1995, u dënuan më vonë me burgim të përjetshëm nga një gjykatë e OKB-së për krime lufte.

Gjykatat ndërkombëtare e cilësuan gjenocid me qëllim shfarosjen e popullatës myslimane masakrën e më shumë se 8 000 njerëzve. Viktimat u varrosën në varreza masive, të cilat u rihapën nga autorët menjëherë pas luftës dhe u zhvendosën për të fshehur krimin. Edhe pse është cilësuar gjenocid nga gjykatat ndërkombëtare, zyrtarët e Serbisë dhe serbët e Bosnjës nuk pranojnë ta përdorin termin për masakrën e Srebrenicës.

Komisioneri për zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, dhe shefi i politikës së Jashtme europiane, Joseph Borrell, thanë sot në një deklaratë të përbashkët se në Europë nuk ka vend për mohuesit e gjenocidit.

“Teksa shënojmë 26-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë, është detyra jonë e përbashkët që ta kujtojmë atë përgjithmonë. Në Evropë nuk ka vend për të mohuar gjenocidin, revizionizmin dhe për të lartësuar kriminelët e luftës. Këto janë në kundërshtim me vlerat më themelore evropiane. Përpjekjet për të rishkruar historinë janë të papranueshme”, thanë ata.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *