10 kryeministrat europianë më jetëshkurtër në qeverisje, 3 shqiptarë mes tyre – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

10 kryeministrat europianë më jetëshkurtër në qeverisje, 3 shqiptarë mes tyre

Liz Truss, kryeministrja e Britanisë së Madhe dha dorëheqjen këtë të enjte.

Para dhjetëra gazetarëve, ajo tha se erdhi në detyrë në një kohë “paqëndrueshmërie të madhe ekonomike dhe ndërkombëtare”.

Ajo u shpreh se nuk mund ta dorëzojë mandatin me të cilin u zgjodh nga anëtarët e konservatorëve dhe për këtë arsye po jep dorëheqjen.

Më poshtë ju rendisim 10 kryeministrat europianë më jetëshkurtër në qeverisje.

  1. Magdalena Andersson – Suedi – 7.5 orë
  2. Albertas Simenas – Lituani – 3 ditë
  3. Andrey Lukanov – Bullgari – 22 ditë
  4. Ungureanu – Rumani – 89 ditë
  5. Aminatore Fanfani – Itali – 102 ditë
  6. Fatos Nano – Shqipëri – 103 ditë
  7. Albin Kurti – Kosovë – 121 ditë
  8. Bernard Cazeneuve – Francë – 161 ditë
  9. Paul Vanden Boeynants – Belgjikë – 165 ditë
  10. Dritan Abazoviç – Mali i Zi – 176 ditë

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *