Zjarret/Peleshi: Jemi të shqetësuar dhe me pak mundësi për të hyrë në Karaburun – Stop
Lajme, Të Gjitha

Zjarret/Peleshi: Jemi të shqetësuar dhe me pak mundësi për të hyrë në Karaburun

Banorët e fshatit Gjormë në zonën e lumit të Vlorës po evakuohen nga banesat e tyre, ndërkohë që era nuk ka favorizuar situatën me zjarret gjatë ditës së sotme.

Në një dalje live, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi u bëri thirrje këtyre banorëve të veprojnë sipas urdhërave të strukturave të Mbrojtjes Civile për evakuim, ndërësa tha se beteja më e nxehë mbetet Karaburuni.

“Jemi në mes të situatave të rrezikshme, kryesisht në qarkun e Vlorës, por edhe më tej në të gjithë Shqipërinë kemi shtrirje. Dje kemi shmangur në Fushë Arrëz prekjen e banesave, sot jemi të angazhuar dhe te shqetësuar dhe me pak mundësi për të ndërhyrë në pjesën e Karaburunit, në kufi me parkun e Llogarasë. Beteja jonë më e nxehtë ka qenë aty për të shmangur prekjen e parkut, por le të marrim kohën dhe burimet i kemi për të shmangur fshatrat që kemi në zonënë e banuar”, tha Peleshi.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *