Stop – Studentet mbarojne shkollen, por nuk marrin dot kartonin e diplomes! (12 dhjetor 2018) – Stop
KLIPET

Stop – Studentet mbarojne shkollen, por nuk marrin dot kartonin e diplomes! (12 dhjetor 2018)

Studentët e drejtësisë denoncuan në STOP, se kanë përfunduar studimet, por kanë më shumë se 6 muaj, që nuk kanë marrë kartonin e diplomës.Këtë e pranon edhe dekani i juridikut, Artan Hoxha, i cili thotë, se problemi do të zgjidhet shpejt.Edhe Sokol Horanlli deklaroi, se e fejuara e tij ka përfunduar studimet për infermieri në korrik 2018 në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan, por nuk e ka marrë kartonin e diplomës. Ky fakt e penalizon të renë, për licensën në Suedi, ku kërkon të punësohet.Dekani Shkëlqim Hidri thotë, se për raste emergjente do të ketë zgjidhje të shpejtë.Nga ana tjetër, Ndricim Mehmeti, ekspert i fushës së arsimit,thotë, se lekët e diplomave shkojnë për nevoja të tjera të universiteteve dhe kjo po i penalizon studentët në tregun e punës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *