Stop – Peze-Helmes/E mban ne pune, por nuk i jep rrogen: Mori pagen e luftes! (17 Shtator 2020) – Stop
Të Gjitha

Stop – Peze-Helmes/E mban ne pune, por nuk i jep rrogen: Mori pagen e luftes! (17 Shtator 2020)

Jemi në Pezë-Helmës, për të takuar shtetasin Iris Qerana, i punësuar prej nëntorit në një punishte alumini. Për shkak të kohës së izolimit, në muajin mars ka qëndruar në shtëpi. Por në prill është thirrur të shkojë në punë dhe ka punuar deri në 20 maj. Për gjithë këtë kohë është paguar vetëm124 mijë lekë të vjetra, pasi pronari i ka quajtur rrogë edhe pagën e luftës të ofruar nga shteti. Gazetarja e Stop kontakton me një administrator të kësaj punishteje, por ai pretendon, se Irisi nuk ka qenë punonjës i tij.Më pas lidhemi me një tjetër administratore të firmës,e cila thotë, se Irisi ka qenë në provë, ndërsa shteti ndihmoi bizneset, se në të kundërt do të shpërndante para në gjendjen civile për popullatën.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *