Stop -EMISIONI 184 (SEZONI 4) 16 maj 2019-Kolonjë/ Dy kunguj nën një sqetull, zyrtarë bashkie dhe master në Tiranë. – Stop
STOP

Stop -EMISIONI 184 (SEZONI 4) 16 maj 2019-Kolonjë/ Dy kunguj nën një sqetull, zyrtarë bashkie dhe master në Tiranë.


Disa sinjalizime në “Stop” bëjnë me dije, se Igli Radomi, drejtor i ndërmërrjes së ujësjëllës-kanalizimieve në Kolonjë dhe Anjeza Konini, specialiste për mbrojtjen e fëmijëve në bashkinë e Kolonjës, ndjekin studimet master me kohë të plotë, njëri në Universitetin Polis dhe tjetri në Universitetin Europian të Tiranës. Në këto dy institucione arsimore na e konfirmojnë këtë fakt.Po si ia bëjnë funksionarët në fjalë të ndjekin studimet 3 herë në javë dhe të punojnë njëkohësisht? “Stop” udhëtoi 4 orë deri në Kolonjë, ku na thanë, se drejtori i ujësjellësit është në takim me kryetarin e bashkisë, ndërkohë që ky i fundit ishte në Elbasan!!! Ndërsa për Anjezën na thanë, që është në trajnin 3 ditor. Nënkryetari i bashkisë Kolonjë, Jorgji Qiriazi,u shpreh, se nuk ka dijeni për këta dy punonjës, që bëjnë masterin.Lejet, sipas tij, u janë dhënë për arsye familjare, apo probleme shëndetësore.Avokatja Eda Grimci, shpjegon, se dy zyrtarët nuk mund të jenë në këto pozicione pa master. Nga ana tjetër, është e pamundur, që punëdhënësi të mos e dijë një gjë të tillë. Si konkluzion jemi në kushtet e shpërdorimit të detyrës nga drejtuesi i institucionit.

Divorce “alla shqiptare”, nënat nuk takojnë dot fëmijët e tyre.

Xhevahire Mehmeti nga Peqini, tregon, se ka qenë e martuar prej 11 vitesh, martesë nga e cila, erdhën në jetë 3 vajza. Xhevahirja u divorcua nga i shoqi dhe gjykata ia njohu kujdestarinë bashkëshortit. Prej shumë kohësh, ajo nuk i sheh vajzat, për shkak se gjykata nuk zbardh vendimin. Gazetarja e “Stop” i drejtohet gjykatës së apelit të Durrësit dhe arrin të sigurojë zbardhjen e vendimit.Një tjetër qytetare nga Roskoveci,i është drejtuar emisionit “Stop”, pasi ka 3 muaj, që nuk sheh fëmijët. Vendimi i gjykatës pas divorcit shprehet, se vajza do të jetojë me nënën e djali me babain.Zyra përmbarimore Fier nuk ekzekuton vendimin e gjykatës e për pasojë nëna nuk sheh fëmijët e saj.Punonjësit socialë të bashkisë së Roskovecit thonë, se fëmija është i rënduar emocionalisht dhe i takon mamasë të pajtojë psikolog, për të bërë të mundur ndryshimin e situatës.

Shpenzoi 3 vjet dhe 4 500 euro, por nuk pajiset me diplomë Universiteti.


Merita Lika, studente e infermierisë në Albanian University, ishte në prag të diplomimit, kur i thonë nga universiteti, që kjo nuk është e mundur, pasi nuk është pajisur me numër matrikullimi, për shkak të mesatares së ulët të gjimnazit. Ajo ka paguar 4 500 euro për 3 vjet, por tani këto para kanë shkuar dëm. Nga universiteti i kanë ofruar mundësinë e pajisjes me diplomën “laborator dentar”, madje i kanë ofruar edhe punësim, po Merita nuk ka njohuri mbi këtë degë.Eksperti i arsimit, Albano Zhapaj, se Merita Lika nuk ka pasur të drejtën të studiojë në universitet, për shkak të notave të ulëta të gjimnazit.Universiteti e ka bërë këtë në shkelje dhe sot pasojat financiare bien mbi studenten, që nuk pajiset dot me diplomë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *