STOP-EMISIONI 18( Sezoni 7) 29 Shtator 2021-Zjarrfikesve u vonohet paga, vete bashkia s’ paguhet prej 3 muajsh. – Stop
STOP

STOP-EMISIONI 18( Sezoni 7) 29 Shtator 2021-Zjarrfikesve u vonohet paga, vete bashkia s’ paguhet prej 3 muajsh.

Jemi në stacionin e zjarrfikëses në Peqin, pasi prej 2 javësh punonjësve të këtij sektori, nuk u ka kaluar paga.Përvec pagesës, problematike janë kushtet e punës, pasi makina e tyre, vetëm është jashtë cdo standardi,nuk kanë asnjë mjet, as veshje, as maska, asgjë. Për këtë rast iu drejtuam Bashkisë Peqin, por aty zbuluam që vetë Bashkia kishte 3 muaj pa marrë pagat.Për këtë pyetëm 2 nënkryetarët e bashkisë, Madrid Sula dhe Xhesiana Dokja, dhe ata premtuan zgjidhjen e pagave të zjarrfikësve, ndërsa thanë, se ata vetë, mund të marrin një pagë të prapambetur. Sipas dy nënkryetarëve, kjo situatë e përsëritur, ka ardhur, për shkak të mosmbledhjes së taksave.Pas interesimit të gazetares së “Stop”, punonjësit e zjarrëfikëses morën pagën, ndërsa zyrtarët e bashkisë në listë pritjeje…!

Pas denoncimeve të përsëritura të emisionit “Stop”, oficerët e Spak kanë zbarkuar të martën në Zyrën Vendore Arsimore Dibër dhe Këshillin e Qarkut Dibër. Sipas burimeve për mediat, po verifikohen një sërë dokumentesh, që mund të përbëjnë shkelje ligjore.Mësohet, se janë shoqëruar në komisariatin e Dibrës 3 zyrtarë, dy inspektorë të ZVA-së dhe financieri i Këshillit të Qarkut.Në shtator 2020, emisioni Stop tregoi, se drejtoresha e ZA-së Peshkopi,Brikena Dani,e cila nuk plotësonte vetë kriteret ligjore për pozicionin e punës, u kishte ndërprerë pa të drejtë kontratën 300 mësuesve. Zonja Dani kishte paguar mësuesin dhe drejtorin e shkollës Selishtë, Avni Delishi, edhe pse ky i fundit rezultonte në Londër, që nga muaji mars 2020.Këtë shtator, Stop u rikthye në Selishtë, ku tregoi me prova e fakte, se drejtori i shkollës së Selishtës, ishte me shkollë të mesme. Të nesërmen Rubin Kurti u shkarkua dhe u zëvendësua me një arsimtar me shkollë të lartë. Por tani fjalën e ka Spaku për gjithë këto shkelje ligjore.

Në janar 2020 emisioni “Stop” tregoi, se me 150 euro në dorë, nga ngelës shndërroheshe në kalues me notë të mirë, në lëndën e Urgjencës Kirurgjikale. Kamera e fshehtë dokumentoi, se një studente masteri e mjekësisë teknike, që kishte ngelur në provim, takoi pedagogun Besnik Faskaj, i cili pasi mori paratë, notën 4 e bëri 8. Madje për 150 euro, ai “tejkaloi” edhe vështirësinë e faktit, se notat ishin hedhur në sistem. Pedagogu i urgjencës kirurgjikale duket, se e rregulloi edhe me sekretaren, të cilën e përmend vetë në video. Studentja në fjalë pretendoi, se pedagogu Besnik Faskaj e bënte në mënyrë masive këtë pazar me notën. Madje ajo thotë, se në provim kishte shkruar, por notën 4 e kishte marrë enkas, që të vinte puna te paratë.Megjithë faktet e transmetuara me zë, figurë dhe dokumenta, cështja është ende në gjykim dhe gjyqtarja Iliriana Olldashi ka thirrur dëshmitare në proces gazetaren, që raportoi ngjarjen.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *