“S’jam i korruptuar, më vunë bombat”, Tahiri në dokumentarin italian pak para se të dënohej me burg – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

“S’jam i korruptuar, më vunë bombat”, Tahiri në dokumentarin italian pak para se të dënohej me burg

Pak ditë përpara se të përfundonte në qeli, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka dhënë një intervistë për gazetarin italian Nello Trocchia. Ky i fundit ka realizuar një dokumentar për trafikantët shqiptar dhe lidhjet e tyre me politikën.

Në trajlerin e dokumentarit “I narcos albanesi”, i cili transmetohet këtë të shtunë, ish-ministri ka deklaruar se nuk është i korruptuar. Ai ka thënë se nuk ka lidhje me trafikun e drogës pasi në të kundër nuk do të shkonte në Itali në kohën kur ishte ministër dhe të kërkonte nga Guardia di Finanza të dyfishonte monitorimet.

Po sikur të isha i korruptuar unë nuk do të vija në Itali për të kërkuar nga Guardia di Finanza të dyfishojë mbikalimet për të monitoruar territorin. I kërkova të gjitha vendeve europiane të na ndihmojnë të luftojmë trafikun e drogës”, tha Tahiri pak ditë para arrestimit.

Tahiri, pak ditë pas intervistës, përfundon në burg pasi dënohet për shpërdorim detyre me 3 vite e 4 muaj, i akuzuar për lidhje me një grup kriminal të dedikuar për trafikimin e marijuanës drejt Italisë.

Më vunë bombat dhe një gjë e tillë nuk ka ndodhur kurrë në Shqipëri, marihuana nuk është histori kriminelësh, por varfërie”, thotë Tahiri në dokumentarin e firmosur nga  Carmen Vogani, Lorenzo Giroffi (regjisor) dhe Marco Carta.

Ish-ministri i qeverisë së kryeministrit socialist Edi Rama, në detyrë deri në mars 2017, ishte përfshirë në hetimet e kryera në Itali, të cilat çuan në tetor të po këtij viti, në çmontimin e një organizate kriminale të përbërë nga italianë dhe shqiptarë të angazhuar në trafikun ndërkombëtar të drogës dhe armëve.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *