“Non grata” nga SHBA, Kadilli: Berisha ta marrë nën emrin e vet betejën, të shmangë PD-në nga përfshirja! – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

“Non grata” nga SHBA, Kadilli: Berisha ta marrë nën emrin e vet betejën, të shmangë PD-në nga përfshirja!

Anëtari i Kryesisë së PD-së, njëherësh kandidat për kryetar të kësaj force politike, Fatbardh Kadilli, komenton vendimin e DASH për të shpallur “non grata” ish-kryeministrin Sali Berisha.

Kadilli shkruan në “facebook” se ky vendim sjell shqetësim për të gjithë, teksa vjen në 30-vjetorin e vendosjes se marrdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara.

Sipas tij, sot Berisha i ka të gjitha mundësitë, synimet dhe etikën të mbrohet dhe ta sqarojë këtë çeshtje privatisht, ndërsa shton se “Kam bindjen se ai do e shmangë PD nga përfshirja në këtë çështje të së djeshmes duke e marrë nën emrin e vet betejën finale për emrin dhe historinë”.

Reagimi i Kadillit:

Lajmi i shpalljes së z. Berisha persona non grata nga Sekretari i Shtetit, ka provokuar shumë emocione, sidomos mes mbështetësve dhe atyre që kanë rrugëtuar në politikë krah tij.

Në 30 vjetorin e vendosjes se marrdhënieve diplomatike me Shtetet e Bashkuara, ky vendim sjell shqetësim për të gjithë. Kujtoj ende imazhet e drejtuesve demokratë Berisha dhe Pashko, si të ftuar specialë të këtij momenti historik.
Sot, në një situate krejtësisht të përmbysur, Berisha i ka të gjitha mundësitë, synimet dhe etikën të mbrohet dhe ta sqarojë këtë çeshtje privatisht.
Kam bindjen se ai do e shmangë PD nga përfshirja në këtë çështje të së djeshmes duke e marrë nën emrin e vet betejën finale për emrin dhe historinë.
Partia Demokratike, si partia e atyre që formuluan idetë politike dhe u frymëzuan nga zëri dhe ethosi amerikan, do të jetë dhe duhet të jetë e qartë në qëndrimin ndaj vlerave të lirisë dhe demokracisë, dhe nuk do t’i kompromentojë në asnjë rast marrdhëniet me partnerin strategjik dhe mikun më të madh të Shqipërisë.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *