“Një infermiere më shpëtoi jetën”, Papa Françesku: Kur një Papë sëmuret, ngrihet një erë… – Stop
Bota, Të Gjitha

“Një infermiere më shpëtoi jetën”, Papa Françesku: Kur një Papë sëmuret, ngrihet një erë…

Një infermiere më shpëtoi jetën, një njeri me shumë përvojë. Është hera e dytë në jetën time që një infermiere më shpëton jetën. E para ishte në vitin ’57“.

Ai e bëri këtë rrëfim në një intervistë të gjatë, e para pas operacionit të zorrës së trashë që iu nënshtrua korrikun e kaluar, në radio spanjolle Cope, e cila do të transmetohet të mërkurën e ardhshme dhe në të cilën ai iu përgjigj një sërë pyetjesh, gjithashtu në lidhje me mundësinë që Ati i Shenjtë së shpejti largohet nga posti i tij në Vatikan.

Kur u pyet “Si jeni?” ai, me shaka, përgjigjet se “ai është ende gjallë ” dhe falënderon infermieren që e shpëtoi.

Kjo është hera e dytë që i ndodh atij. Herën e parë ishte një murgeshë italiane e cila, duke kundërshtuar mjekët, ndryshoi ilaçet që duhej të administronin tek Papa, atëherë një seminarist i ri në Argjentinë, për ta shëruar nga pneumonia nga e cila vuante, siç ka thënë vazhdimisht Françesku.

Ndërsa lidhur me zërat për  sëmundjen dhe dorëheqjen e mundshme Papa Francesku i përgjigjet: “Kur një Papë sëmuret, ngrihet një erë ose një uragan i Konklavës“.

Në paraqitjet e tij të fundit, Papa, i cili do të niset për një udhëtim katër-ditor në Budapest dhe Sllovaki më 12 shtator, u shfaq plotësisht i shëruar, edhe pse në auditorin e së premtes së kaluar me parlamentarët katolikë ai filloi fjalimin e tij duke kërkuar falje që nuk ishte në gjendje të fliste në këmbë, “por unë jam ende në periudhën postoperative dhe duhet ta bëj ulur. Më falni“.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *