“Mbreti Khoisan” i Afrikës së Jugut arrestohet për kultivim të kanabisit – Stop
Bota, Të Gjitha

“Mbreti Khoisan” i Afrikës së Jugut arrestohet për kultivim të kanabisit

Policia e Afrikës së Jugut ka sekuestruar disa bimë kanabisi që rriteshin pranë zyrës së Presidentit Cyril Ramaphosa në Pretoria.

Ato i përkisnin aktivistëve nga komuniteti indigjen Khoisan, disa prej të cilëve janë shpërngulur në zonë për tre më parë.

Udhëheqësi i tyre, i cili e quan veten Mbreti Khoisan, u kap pas një bime të madhe kanabisi ndërsa policia e tërhoqi zvarrë.

Ai dhe disa aktivistë të tjerë u arrestuan për “marrëveshje me dagga [kanabis], plantacione të paligjshme dhe kultivim dagga, si dhe mosmbajtje të maskës së fytyrës në publik kur u urdhërua ta bënin këtë nga një oficer policie,” tha një deklaratë për AFP.

Në vitin 2018, grupi ngriti kampin në hapësirën e gjelbër jashtë zyrës së presidentit, pranë një statuje gjigante të Nelson Mandelës, për të bërë fushatë për njohjen zyrtare të gjuhës së tyre.

Gruaja e mbretit Khoisan shprehu zemërimin për incidentin në një intervistë me IOL të Afrikës së Jugut.

Njerëzit i kishin përdorur bimët për arsye mjekësore, si kanceri dhe presioni i lartë i gjakut, vazhdoi ajo. Kanabisi ishte mbjellë në një kopsht perimesh.

Përdorimi personal i kanabisit në vende private u dekriminalizua në Afrikën e Jugut në vitin 2018.

Khoisan janë banorët më të vjetër të Afrikës së Jugut, por tani përbëjnë një pakicë të vogël në vend.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *