Kukës/ 7 mijë kg mbetje spitalore të rrezikshme, mungojnë laboratorët për trajtimin e tyre. – Stop
KLIPET

Kukës/ 7 mijë kg mbetje spitalore të rrezikshme, mungojnë laboratorët për trajtimin e tyre.

Prej një viti tashmë spitali i Kukësit nuk zgjedh dot një operator ekonomik, për të trajtuar mbetjet spitalore, pasi operatorët pjesëmarrës në garë, ankimojnë procesin dhe fituesin në APP dhe KPP.Gazetari i “Stop” iu drejtua AKM-së me dy pyetje: sa operatorë i trajtojnë këto mbetje në Shqipëri dhe cfarë makinerish e pajisjesh, të licensuar kanë deklaruar ata? Por përgjigja e këtij institucioni ishte e vakët. Nga ana tjetër nga Inspektoriati i Mjedisit, jo vetëm që nuk marrin vesh, sesi kontrollohen, por edhe ato kontrolle, që bëhen janë fiktivë, pasi mungojnë laboratorët. Vec Spitalit të Kukësit, janë edhe 10 të tjerë, që ndotin mjedisin me mbetje spitalore të rrezikshme për jetën dhe shëndetin e njeriut.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *