Konfiskohet rezidenca më e madhe në SHBA pasi askush nuk dëshiron ta blejë – Stop
Bota, Të Gjitha

Konfiskohet rezidenca më e madhe në SHBA pasi askush nuk dëshiron ta blejë

Një mega-rezidencë me vlerë 500 milionë dollarë, në Los Angelos, e quajtur “The One”, është konfiskuar pasi askush nuk dëshiron ta blejë.

Rezidenca më e shtrenjtë në SHBA u hodh në treg në vitin 2020, por pasi nuk u interesua askush për ta blerë, çmimi u ul në 350 milionë dollarë në fillim të këtij viti.

Por edhe me uljen e çmimit, gjetja e dikujt për të blerë ndërtesën e promovuar si prona më e madhe në botë mbeti e vështirë.

“The One” tani ka hyrë në konfiskim pasi zhvilluesi i projektit, Nile Niami dështoi në më shumë se 100 milion dollarë borxh dhe kredi për të financuar ndërtimin. Në 2018, ai thuhet se mori borxh 82.5 milionë dollarë nga Hankey Capital për të përfunduar rezidencën. Në Mars 2021, u dërgua një njoftim i mospagimit, duke bërë që “The One” të hyjë në shitje të sekuestros. Niami iu dha 90 ditë kohë për të paguar ose rinegociuar borxhin. Dokumentet e gjykatës tregojnë se borxhi kishte arritur rreth 110 milionë dollarë.

Asnjë pagesë nuk u sigurua para afatit të fundit në korrik, duke bërë që “The One” të vendoset në sekuestro nga gjykata.

Një video-turne i pronës i postuar në prill tregonte që projekti ishte katër javë larg përfundimit, por rezidenca ende nuk është gati për t’u shitur, raporton “Boss Hunting”.

Theodore Lanes i Lanes Management Services është marrësi i pronës. Ai i tha CNN se ka një “listë të gjatë” të gjërave që duhet të rregullohen.

“Kjo është një pronë shumë e ndërlikuar me mjaft çështje të hapura,” shtoi ai. “Aktualisht, fokusi është marrja e një sigurimi të plotë dhe zhvillimi i një afati kohor dhe buxheti për të siguruar certifikatën e banimit në mënyrë që të maksimizoni vlerën dhe ta bëni pronën më jetëgjatë.”

Lanes është vënë në krye të shlyerjes së borxheve të pronës. Rezidenca ka rreth 2 milion dollarë taksa dhe fatura të papaguara nga shitësit për skelat, ajrin e kondicionuar dhe betonin.

“Ajo që do të doja të shihja të ndodhte është që shtëpia të përfundojë, të jepet certifikata e banimit dhe të kemi një shitje të rregullt që maksimizon vlerën,” tha ai për CNBC .

“Shpresojmë, do të ketë të ardhura të mjaftueshme nga shitja për të financuar kreditorët e siguruar dhe të pasiguruar dhe që kapitali neto të realizojë njëfarë vlere.”

Prona mbulon 1.6 hektarë tokë në Bel Air në perëndim të Los Angelos. Ka 21 dhoma gjumi dhe 42 banjo, ku dhoma e gjumit kryesore është 5,500 metra katrorë (511 metra katrorë).

Rezidenca gjithashtu ka një garazh për 50 makina me dy tavolina për të shfaqur automjete luksoze, një fushë tenisi, një palestër dhe kinema me 30 vende, një sallë bowling me katër korsi, një bibliotekë, një bodrum vere të aftë për të mbajtur 10.000 shishe, pesë pishina, një banjë, një zonë golfi, një të ashtuquajtur “krah filantropie” për 200 njerëz, dhe një klub nate në shtëpi.

Unë dhashë gjithçka në këtë projekt,” tha Niami në një video. “Ne kemi gjithçka që dikush mund të dëshirojë ndonjëherë në shtëpi.”

“Ka shumë njerëz atje me shumë para – ata duan diçka që askush tjetër nuk mund ta ketë,” i tha ai CNBC në 2017 . “Dhe kjo është ajo.”

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *