“20 euro vetem per ty, se s’marrim kaq” denoncimi i Stop, arrestohet shefi i turnit ne dogane – Stop
KLIPET

“20 euro vetem per ty, se s’marrim kaq” denoncimi i Stop, arrestohet shefi i turnit ne dogane

Javën e kaluar sollëm regjistrimin me kamera të fshehtë në doganën e Morinit dhe Doganën e Hanit të Elezit të kufirit Kosovë-Maqedoni. Punonjësit kërkonin nga 30 euro për person, për kalimin e kufirit.Një biznesmen, që merret me transport udhëtarësh, denoncoi presionin, që i bëhej, duke i kërkuar ryshfet për një shërbim, që duhet të ishte falas dhe që i takon. Menjëherë pas transmetimit të emisionit “Stop” të korrupsionit në doganën e Bllacës në Maqedoni, zëvendësministri për Punë të Brendshme Nazim Bushi, konfirmoi, se është arrestuar shefi i turnit në këtë pikëkalim kufitar. Ai u kap me kamera të fshehtë, duke kërkuar nga 20 euro për pasagjerët shqiptarë, që hynin në Maqedoninë e Veriut.I arrestuari i parë është E.Sh nga Shkupi, shef turni në pikëkalimin mes Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës, ndërsa zyrtari tjetër policor, që duket në video, mësohet se ka inicialet Z.R.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *