Zbulohet çfarë ka në fund të “Gropës së Ferrit” – Stop
Bota, Të Gjitha

Zbulohet çfarë ka në fund të “Gropës së Ferrit”

Një ekip speleologësh nga Ekipi i Eksplorimit të Shpellës Omani (OCET) kreu atë që ata besojnë se është zbritja e parë në botë në fund të pusit legjendar Barhout, një formacion i veçantë natyror i frikësuar nga popullatat vendase të cilët e kanë mbiquajtur “Pusi” i Ferrit“.

Gropa, e cila ka një thellësi prej 112 metra dhe një gjerësi prej 30 metrash, ndodhet në tokën shkretëtirë të provincës lindore të Al-Mahra, në Jemen, dhe ka qenë frymëzimi për legjendat dhe historitë e ngjarjeve paranormale për shekuj me radhë. Brenda, shpjegoi ekipi i eksplorimit, gjarpërinjtë, kafshët e ngordhura dhe madje edhe perlat e shpellave u gjetën, por asnjë shenjë e mbinatyrshme. “Kishte gjarpërinj, por ata nuk shqetësojnë nëse nuk shqetësohen”, i tha AFP Mohammed al-Kindi, profesor i gjeologjisë në Universitetin Gjerman të Teknologjisë në Oman, një nga tetë shpellarët me përvojë. “Kishte zogj të ngordhur, gjë që krijon erë të keqe”.

Videot e siguruara për AFP tregojnë një shpellë të madhe dhe perla shpellore gri dhe jeshile të lehta, të formuara nga pikat e ujit. “Ne kemi mbledhur mostra uji, shkëmbinjsh dhe toke dhe disa kafshë të ngordhura, por ende nuk i kemi analizuar plotësisht“, shtoi al-Kindi, duke treguar se një raport së shpejti do të bëhet publik.

Ne kemi dëgjuar se kjo është diçka që do të zbulojë një mrekulli të re dhe pjesë të historisë së Jemenit . Thellësitë e pusit, shpjeguan autoritetet jemenase në qershor, nuk ishin eksploruar kurrë plotësisht. “Ne shkuam për të vizituar zonën dhe hymë në pus. Arritëm një thellësi prej 50-60 metrash dhe vëzhguam gjëra të çuditshme brenda ”, ishin fjalët e Salah Babhrair, drejtor i përgjithshëm i autoritetit për studimin gjeologjik dhe burimet minerale.

“Është shumë misterioze”, këmbënguli ai. Gjatë shekujve, disa histori kanë qarkulluar për figura të liga, të njohura si xhinët ose gjenitë, që jetojnë në pus, të cilat disa i konsiderojnë si porta e ferrit. Shumë banorë të zonës shmangin vizitën në zonë dhe disa madje flasin për të, nga frika e fatit të keq.

 

 

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *