Zbulimi/ Koronavirus, antitrupa në persona të pa infektuar kurrë. – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Zbulimi/ Koronavirus, antitrupa në persona të pa infektuar kurrë.

 

Tek disa njerëz, veçanërisht  fëmijët, janë gjetur anti-trupa në gjak , reaktive kundër SARS-COV-2 dhe pse nuk kanë qënë te infektuar me Covid-19.

Studimi I botuar nga revista “ Science”, hipotetizon edhe një herë mundësinë që antitrupat kundër koronaviruseve të tjerë, më pak të dëmshëm dhe më pak të përhapur ( nje ftohje e lehtë, ose gripi) mund të jenë të aftë të reagojnë  edhe kundër Sarscov-2.

Zbulimi është bërë  rastësisht  në “Francis Crick Institute e University College” Londër , kurse shkencëtarët po verifikojnë efikasitetin e një testi per diagnostikim e SarsCov-2.

Analiza qëndron në marrjen e mostrave të gjakut të njerëzve, që nuk kanë qenë kurrë te infektuar dhe në këto raste testi dilte pozitiv, shenjë që në gjakun e tyre kishte antitrupa reaktive ndaj Sarscov-2

Në vazhdim , si kundër-provë  ekspertët e ribënë testin në 300 mostra gjaku të mbledhura në kohë jo të dyshimta, që d.m.th, vite e vite para pandemisë.

Në një nga 20 raste , veçanërisht tek fëmijët nga mosha 6-12 vjeç, kishte antikopre reactive ndaj SarsCov-2.

Ekspertët, në fund, kanë studiuar në epruvetë  këto antitrupa dhe kanë zbuluar potencialin e tyre kundër SarsCov-2: antikorpet lidhen me një  pjesë të proteinës Spike, e cila gjëndet në siperfaqe të virusit SarsCov-2,  shumë  e ngjashme me atë të koronavirusit, duke përfshirë dhe gripin e zakonshëm.

Kevin Ng , një nga autorët, ka përfunduar duke thënë se  kjo  mund të jetë arsyeja që tek fëmijët virusi zhvillohet në formë jo agresive.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *