Udhëtimi ‘më i gjatë’ me autobus nga Stambolli në Londër, duhen 56 ditë për të kaluar Evropën – Stop
Bota, Të Gjitha

Udhëtimi ‘më i gjatë’ me autobus nga Stambolli në Londër, duhen 56 ditë për të kaluar Evropën

Dëshironi të kaloni dy muaj duke udhëtuar në tokë nga Stambolli në Londër pa pasur nevojë të hipni ndonjëherë pas timonit?

Kompania indiane e ekspeditës Adventures Overland është gati të nisë atë që cilësohet si “udhëtimi më i gjatë me autobus në botë”.

Për shkak të nisjes në gusht, udhëtimi 56-ditor, i cili është i disponueshëm për deri në 30 pasagjerë, do të përfshijë 22 vende, duke çuar udhëtarët nga qyteti më i madh i Turqisë, përmes Ballkanit, Evropës Lindore, Skandinavisë dhe Evropës Perëndimore, në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar.

Një paraqitje e "shërbimit të autobusit luksoz" nga Adventures Overland, i cili do të udhëtojë midis Stambollit, Turqisë dhe Londrës.

Një kalim traget në Gjirin e Finlandës, një vizitë në Kepin e Veriut (ose Nordkapp) – pika më veriore në Evropën kontinentale dhe një lundrim përgjatë fiordeve norvegjeze – renditen ndër pikat kryesore të udhëtimit 12,000 kilometra.

E gjithë paketa, e cila do t’i kthejë udhëtarët 24,300 dollarë, përfshin një mëngjes të përditshëm, së bashku me 30 dreka dhe darka, si dhe të gjitha qëndrimet në hotel (në bazë të ndarjes së dyfishtë).

Ndërsa udhëtimi me autobus për dy muaj mund të mos tingëllojë shumë tërheqës për disa, automjeti përshkruhet si “një autobus i veçantë luksoz i krijuar për udhëtime të rehatshme në distanca të gjata”.

Ata që janë në bord do të jenë në gjendje të pushojnë në sedilje të rregullueshme “me hapësirë ​​të mjaftueshme për këmbët” dhe të përfitojnë nga portat AUX dhe USB, një tabaka e palosshme dhe mbajtëse për shishe dhe filxhanë. Çdo pasagjer lejohet të sjellë me vete dy “valixhet e madhësisë së plotë”.

20,000 km, 18 countries: All aboard the Delhi to London bus - News - The  Jakarta Post

Sipas rekordeve botërore të Guinness-it , linja më e gjatë e autobusit në botë aktualisht shkon për 6200 kilometra, duke lidhur Limën e Perusë me Rio de Zhaneiron në Brazil.

Vitin e kaluar, kompania zvicerane hekurudhore Rhaetian Railway vendosi rekordin për trenin më të gjatë në botë me lëshimin e një treni 1.9 kilometra të gjatë (1.2 milje) me 100 karroca që udhëton përgjatë shinës Albula/Bernina nga Preda në Berguen.

Autobusi për në Londër është planifikuar të niset nga Stambolli më 7 gusht dhe të mbërrijë në Londër më 1 tetor.

Istanbul to London could be the longest bus journey in the world. But how  much does it cost?

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *