Te moshuarit te braktisur nga shteti: “Jemi pa stehë, vendoseni doren në zemer te gjithe”. – Stop
KLIPET

Te moshuarit te braktisur nga shteti: “Jemi pa stehë, vendoseni doren në zemer te gjithe”.

Tërmeti i 26 nëntorit la shumë banorë të Thumanës, Durrësit dhe zonave të tjera, pa strehë. Shumë shqiptarë janë sensibilizuar dhe i kanë strehuar banorët pranë bizneseve dhe shtëpive të tyre. Një prej tyre është Hotel Delux pranë Unazës së Re, që ka strehuar 60 persona, mes të cilëve Moza dhe Muhamedi, një cift të moshuarish nga Durrësi, me një djalë me prapambetje mendore, që e vuan ende historinë e tërmetit.Muhamed Baburra tregon, se ka 20 vjet, që jeton në Durrës, por tërmeti e shkatërroi banesën e tyre. 3 ditë ndenjën jashtë, derisa disa djem e vajza nga Tirana, i morën dhe i strehuan në Hotel Delux. Djali vuan fobinë dhe nuk pranon të rrije në hotel, por fle tek roja, ose rri jashtë. Muhamedi thotë, se ka nevojë për një psikiatër për djalin. Askush nuk është interesuar për ta dhe nuk kanë as shërbim mjekësor. Muhamedi i kërkon të gjithëve të venë dorën në zemër, pasi ai nuk do të kthehet në Durrës,por ka vendosur të rrijë në Tiranë, edhe pse pa të ardhura të mjaftueshme.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *