“Të mbajmë ekonominë në këmbë!” Qeveria i kërkon qytetarëve të pijnë më pak çaj – Stop
Bota, Të Gjitha

“Të mbajmë ekonominë në këmbë!” Qeveria i kërkon qytetarëve të pijnë më pak çaj

Pakistanezëve u është kërkuar të pinë më pak çaj për të mbajtur ekonominë në këmbë, pasi importuesi më i madh në botë i çajit përballet me inflacionin në rritje dhe zhvlerësim me shpejtësi të monedhës rupee.

Ministri Federal i Planifikimit dhe Zhvillimit të vendit, Ahsan Iqbal, u tha gazetarëve të martën se pakistanezët mund të reduktojnë konsumin e tyre të çajit me “një ose dy filxhanë” në ditë, pasi importet po ngarkojnë qeverinë.

“Çaji që ne importojmë, importohet duke marrë një kredi,” tha Iqbal, duke shtuar se bizneset duhet gjithashtu të mbyllen më herët për të kursyer energjinë elektrike.

Kombi i Azisë Jugore prej 220 milionë banorësh është importuesi më i madh në botë i çajit, duke blerë më shumë se 640 milionë dollarë në vitin 2020.

Pakistani është përballur me sfida të rënda ekonomike prej muajsh, duke çuar në një rritje të çmimeve të ushqimit, gazit dhe naftës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *