Stop – Sanitarja e spitalit hiqet nga puna me nje sms, drejtuesit shkelin ligjin ! (19 Qershor 2020) – Stop
Të Gjitha

Stop – Sanitarja e spitalit hiqet nga puna me nje sms, drejtuesit shkelin ligjin ! (19 Qershor 2020)

Udhëtuam drejt Vlorës për problemin e zonjës Valbona Hysaj, e cila pas 5 viteve punë si sanitare në spitalin rajonal të Vlorës, është hequr pa asnjë fletë-largimi dhe vetëm me një sms nga burimet njerëzore. Valbona shprehet, se për 5 vjet, asjëherë nuk e bënë definitive dhe prej 3 vjetësh, nuk ka firmosur asnjë kontratë. Drejtoresha nuk u shfaq ditën që gazetarja e Stop, ndiqte këtë problem.Shefja e burimeve njerëzore tha, se nuk është larguar nga puna njeri në këtë spital. Por edhe në platformën e bashkëqeverisjes, drejtuesit e spitalit të Vlorës kanë paraqitur një kontratë pune 3 mujore, që mban datën 6 janar 2020, e printuar në të zezë të padallueshme.Eda Grimci, avokate, shpjegon shkeljet e bëra në këtë rast, duke iu referuar kodit të punës.Sipas saj, hartimi i një kontrate 3 mujore pas 5 vitesh pune, është e paligjshme. Po kaq shkelje është dhe procedura e largimit të zonjës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *