Stop-Emisioni i plotë( 7 Tetor 2021) – Stop
Të Gjitha

Stop-Emisioni i plotë( 7 Tetor 2021)

Gjatë foltores së ish kryeministrit Berisha dje në Gjirokastër, një qytetar nga Tepelena e quajti Berishën si Bad Spenserin e Shqipërisë.Por në sallën e parlamentit, kreu demokrat Basha vendosi sot të tregojë, se kush është Bad Spenseri i vërtetë. Ai u cua në foltoren e Parlamentit, ndërsa fliste ministrja Ogerta Manastirliu, duke detyruar ndërhyrjen e gardës. Më pas, në fjalën e tij, Basha përdori disa herë personazhin e emisionit “Stop”, Tiren e sanatoriumit, për të thirrur me këtë emër, kryeministrin Rama dhe zëvendësin e tij Ahmetaj.

Ndodhemi 1 km larg Fierit, në fshatin Mbyet, pasi familja Hebeja ka një problem. Bledi Hebeja tregon, se është i verbër prej 30 vitesh dhe trajtohet me kemp. Por prej 8 muajsh nuk merr pagesën, pasi e ka bllokuar shërbimi social. I gjithë gabimi ka ardhur në vitin 2009, kur është paraqitur në zyrën e gjendjes civile dhe operatori i “Aleat”-it i ka dhënë të dhënat e një personi tjetër, që ka të njejtin emër dhe mbiemër, pak a shumë një moshë dhe është nga fshati Halilaj. Por Bledi i dytë jeton në Amerikë, prej më shumë se 30 vitesh. Flamur Behari, përgjegjësi i gjendjes civile Portëz, thotë, se gabimi i operatorit, që ka hedhur të dhënat gabi, ka shkuar në prokurori.

Për rastin e shtetasit Bledi Hebeja, i cili nuk merr prej 8 muajsh pagesën e kempit, që i takon si verbër, interesohemi dhe tek Shërbimi Social Portëz. Përgjegjësi Pëllumb Resulaj shprehet, se sapo u kuptua ky gabim, dosja e pensionit u bllokua dhe cështja është në Prokurori.”Stop” mësoi, se prokurorja, që ka dosjen e “bujshme”, është Violeta Shkurti.Por ndërsa cështja po hetohet, ne i drejtohemi Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile, Pranë Ministrisë së Brendshme, ku zgjidhëm problemin. Bledi Hebeja do të riaplikojë sërish për kartë identiteti, që të rimarrë pensionin.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *