STOP-Emisioni 30(Sezoni 7) 15 Tetor 2021-Gjinar/ Rruga e re i prish murin rrethues te shtepise, sherret per rindertim. – Stop
STOP

STOP-Emisioni 30(Sezoni 7) 15 Tetor 2021-Gjinar/ Rruga e re i prish murin rrethues te shtepise, sherret per rindertim.

Jemi në fshatin Lleshan, njësia administrative Gjinar, Elbasan për problemin familjes Ibrahimi. Pas ndërtimit të rrugës Gjinar-Elbasan, kësaj familjeje iu prish muri rrethues-mbajtës i objektit. Në këtë pikë familja Ibrahimi iu drejtua njësisë administrative dhe kërkoi leje për riparimin e murit ekzistues, kërkesë që u miratua. Por me të filluar punën, gjithcka u bllokua nga policia ndërtimore.Anëtarët e familjes Ibrahimi iu drejtuan Bashkisë Elbasan, dhe kjo e fundit i con në Njësi.Leja rikonfirmohet sërish, por punimet sërish bllokohen nga policia dhe inspektoriati i mbrojtjes së territorit për ndërtim pa leje. Madje familjarët morën edhe një gjobë 500 mijë lekë të reja. Saga vijoi në gjykatë dhe Apeli i Durrësit u shpreh vetëm për pezullim të ekzekutimit të prishjes së murit të ndërtuar, ndërsa gjobën nuk e shfuqizon. Së bashku me administratorin e Njësisë Gjinar, Irakli Toçi, shkuam në vendin e murit rrethues dhe zoti Toci u shpreh, se familja Ibrahimi ka të drejtë të ndërtojë, pasi muri ka ekzistuar.

Lopët kalojnë pa kontroll në pikën kufitare mes Maqedonisë e Kosovës.Një mace është filmuar duke u hedhur në mënyrë spektakolare e duke hapur dorezën e derës, për të dalë jashtë. Gjatë ndeshjes Vllaznia-Teuta ka plasur uji në fushë. Një qen është hedhur përpjetë nga gëzimi, ndërsa ka dëgjuar thirrjen e komentatorit për gol në ndeshje. Janë këto disa nga episodet, që shfaqen e komentohen në pjesën e parë të programit, në rubrikën “Hitparade i absurdit shqiptar”.

Në mars të këtij viti humbi jetën i riu Arjan Sala, duke u përleshur me flakët pas një zjarri në një qendër tregtare.Ato ditë “Stop” dhe “Fundjavë ndryshe” i dhuruan 5 mijë euro familjes së të ndjerit, donacione të shqiptarëve. 6 muaj pas asaj ngjarjeje të rëndë, dhe pas fushatës së nisur nga Stop dhe Fundjavë Ndryshe, familja e Heroit Arjan Sala bëhet me shtëpi të re, falë kontributit të shqiptarëve kudo që ndodhen, brenda dhe jashtë vendit.Bashkëshortja e të ndjerit ka zgjedhur një shtëpi në zonën e Astirit, dhe “Stop” e “Fundjava” e kanë paguar dhe e kanë regjistruar në emër të djalit të tij.Një familje ka kërkuar ndihmën tonë për kurimin e djalit të vogël me skoliozë. Kleo Muca është nisur drejt Stambollit për një operacion në shtyllën kurrizore, që kushton 15 mijë euro.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *