STOP-EMISIONI 178(SEZONI 7) 10 Maj 2022- 2000 Euro për legalizim, shefi: Kam dal te Stop, më duhen lekët urgjent! – 10 Maj 2022

Denoncimi i mbremjes se sotme na con ne qytetin e Sarandes. Qytetari i cili prej me shume se 25 vjetesh jeton ne Angli denoncon ne Stop korrupsionin ne Kadastren Sarande, i cili kalon ne disa rrjete sekseresh,zyrtare dhe jo te tille. Per legalizimin e hotelit fillimisht ne 2018 nepermjet nje sekseri Jorgo Kreku i morri 2000 euro ku e lidhi asokohe me drejtorin e Legalizimeve, Laert Pasha i cili i premtoj qe do i nxirrte legalizimin e hotelit por nuk e beri duke e zvarritur per 3 vite. Me pas nepermjet hotelit te tij, u njoh me nje cift nga Tirana, te cilet i premtuan se do t’ia legalizonin hotelin, me ane te njohjeve qe kishin nga puna ne administraten e shtetit. Shoferi Hamza Tola, i premtoi se me 2000 euro do t’i nxirrte legalizimin pasi njihte drejtuesin e Kadastres Sarande.Pasi pagoi shifren e kerkuar, hoteli u legalizua brenda tre javeve. Por sekseri kerkoi 2500 euro sepse sepse shefi i tij ne Ministrine e Drejtesise kishte dale tek Stopi dhe leket i duheshin urgjent! Gruaja e Hamza Toles pranon faktin e ryshfetit madje tregon dhe lidhjet por duke thene se tani nuk munden me ta ndihmojne dhe duhet te gjeje seksere te rinj per te nxjerre Hipoteken.

Prokurori i Gjirokastres Emeror kasaj, i ka thene lamtumire karrieres ne sistemin e drejtesise. Emerori eshte nje emer shume i lakuar ne media. Vetem emisioni “Stop” ka transmetuar nje seri investigimesh per problemet, qe shoqeronin punen e tij. Prej 3 vitesh, “Stop” ka denoncuar raste me shkleje flagrante te prokurorit.Te gjitha keto bema te perfaqesuesit te akuzes, kane ndikuar, qe komisioni i pavarur i vleresimit te mos mendohet gjate, por t’i mbylle deren e institucionit Emeror Kasajt, per t’i hapur nje tjeter dere, ate te te akuzuarit te drejtesise. Por nuk mbaron me kaq, gjyqtari Guximtar Boci eshte flakur nga radhet e sistemit te drejtesise, pas vleresimit te figures dhe profesionalizmit nga ana e Komisionit te Pavarur te Kualifikimit. Ne kete vendim, ajo qe vuri vulen, ishte skandali I transmetuar ne emisionin Stop ne vitin 2016. Don Zhuani, qe drejtonte Gjyakten e Gjirokastres, I premtoi nje gruaje te divorcuar te nderhynte ne ceshtjen e saj te divorcit, ne kembim te favoreve seksuale.

Pas 3 vitesh denoncuesi kishte mbajtur kontakte me Laert Pasha ish-drejtorin e legalizimit qe tani ne Kadaster punon si specialist, kete here i kerkon 4000 euro per nxjerrjen e hipotekes se hotelit . Laerti premton pas takimit qe do flase me hartografin Saimir Brahon kundrejt ryshfetit per 4000 euro, duke i kerkuar denoncuesit 1000 euro kapar.

Të Fundit