Skema e mbështetjes me naftë pa akcizë për bujqësinë/ Rama: Mbi 20 mijë aplikime nga fermerët – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Skema e mbështetjes me naftë pa akcizë për bujqësinë/ Rama: Mbi 20 mijë aplikime nga fermerët

Fermerët e pajisur me NIPT kanë mundësinë që përmes aplikimit në e-Albania të përfitojnë naftën të çliruar nga taksat. Kryeminsitri Edi Rama ka bërë të ditur sot një informacion të rëndësishëm për të gjithë fermerët, duke publikuar disa nga përfitimet që ata kanë marrë, falë skemës së mbështetjes me naftë pa akcizë, pa taksë karboni dhe pa taksë qarkullimi.

“Ulje të kostos së punimeve të mekanizuara në kulturat bujqësore. Rritja e konkurrueshmërisë së produkteve/eksporteve bujqësore. Formalizim i aktivitetit bujqësor. Fondi në dispozicion 10 mln $. Fermerët përfitojnë sasi nafte falas në barasvlerë të lehtësimit fiskal. 30% më shumë fermerë të pajisur me NIPT”, thuhet mes të tjera në videon e Ramës.

Në total në të gjithë vendin janë 20651 aplikime, ndërsa 30% më shumë fermerë janë të pajisur me NIPT.

“Mirëmëngjes dhe me ketë informacion se sa fermerë shqiptar kanë përfituar falë skemës së mbështetjes me naftë pa akcizë, pa taksë karboni dhe pa taksë qarkullimi, për punimet e mekanizuara në bujqësi, ju uroj një javë të mbarë”, shkruan Rama krahas videos ku bëhen me dije informacione të rëndësishme.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *