Sindikata e pedagogëve paralajmëron protestën e radhës: Rritja e pagës 7%, e papranueshme – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Sindikata e pedagogëve paralajmëron protestën e radhës: Rritja e pagës 7%, e papranueshme

Sindikata e punonjësve të Universitetit ka paralajmëruar ditën e sotme protestën e radhës e cila do të zhvillohet ditën e premte pranë Universitetit të Arteve në Tiranë.

Sipas tyre rritja e pagës me 7% e ofruar nga Kryeministri është e papranueshme dhe nuk mjafton sa për të tejkaluar normën e inflacionit.

“Sindikata është e vendosur të mbështesë kërkesat e drejtuara ndaj Kryeministrit dhe Ministrisë së Arsimit. Sindikata e quan të papranueshme rritjen e premtuar me 7% të rrogës nga Kryeministri, ndërkohë rritja 30% këtë vit është një hap drejt rregullimit të gjendjes. Vendimi i sindikatës është i qartë, tarifat e studentëve duhet tu kthehen atyre pas. Ditën e premte në orën 14:00 protestojmë para universitetit të Arteve në Tiranë, ftojmë çdo koleg në universitete shqiptare”, deklaroi kreu i sindikatës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *