Shkencëtarëve iu deshën 375 vjet për të zbuluar kontinentin e tetë të botës, mbetet ende mister

Shkencëtarëve iu deshën 375 vjet për të zbuluar kontinentin e tetë të botës, i cili ka qenë i fshehur gjatë gjithë kohës. Por misteret mbeten ende.

Ishte viti 1642 dhe Abel Tasman ishte në një mision. Marinari holandez me përvojë ishte i sigurt për ekzistencën e një kontinenti të gjerë në hemisferën jugore dhe ishte i vendosur ta gjente.

Në atë kohë, kjo pjesë e globit ishte ende kryesisht misterioze për evropianët, por ata kishin një besim të palëkundur se duhet të kishte një masë të madhe toke atje – të quajtur paraprakisht Terra Australis – për të balancuar kontinentin e tyre në Veri. Fiksimi datonte që nga koha e lashtë romake, por vetëm tani do të testohej.

Dhe kështu, më 14 gusht, Tasman u nis nga baza e kompanisë së tij në Xhakarta, Indonezi, me dy anije të vogla për në perëndim, pastaj në jug, pastaj në lindje, duke përfunduar përfundimisht në ishullin jugor të Zelandës së Re. Takimi i tij i parë me njerëzit vendas Maori (të cilët mendohet se ishin vendosur atje disa shekuj më parë ) nuk shkoi mirë: në ditën e dytë, disa hipën në një kanoe dhe përplasën një varkë të vogël që po kalonte mesazhe midis anijeve holandeze.

Dhe ky ishte fundi i misionit të tij – Tasman e quajti vendndodhjen fatale Moordenaers (Vrasësit) Bay, me pak ndjenjë ironie, dhe lundroi në shtëpi disa javë më vonë pa e shkelur më këmbën në këtë tokë të re. Ndërsa ai besonte se kishte zbuluar vërtet kontinentin e madh jugor dhe me sa duket, nuk ishte utopia tregtare që ai kishte parashikuar.

Në vitin 2017, një grup gjeologësh dolën në krye të lajmeve kur njoftuan zbulimin e tyre të Zelandës – Te Riu-a-M?ui në gjuhën maori. Një kontinent i madh prej 1.89 milion milje katrorë (4.9 milion km katrorë) është rreth gjashtë herë më i madh se Madagaskari.

Megjithëse enciklopeditë, hartat dhe motorët e kërkimit të botës kishin qenë të bindur se kishte vetëm shtatë kontinente për disa kohë, ekipi me besim informoi botën se kjo ishte e gabuar. Mbi të gjitha janë tetë – dhe shtimi i fundit thyen të gjitha rekordet, si më i vogli dhe më i riu në botë. Rreth 94% e saj është nën ujë, me vetëm një pjesë të vogël të ishujve, si Zelanda e Re, që dalin nga thellësitë e saj oqeanike.

“Ky është një shembull se si diçka shumë e dukshme mund të marrë pak kohë për t’u zbuluar,” thotë Andy Tulloch, një gjeolog në Institutin Kërkimor të Zelandës së Re GNS Science, i cili ishte pjesë e ekipit që zbuloi Zelandinë.”

Të Fundit