Shenjtërimi/ Vatikani nxjerr monedhën e veçantë 2 € me portretin e Nënë Terezës! – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

Shenjtërimi/ Vatikani nxjerr monedhën e veçantë 2 € me portretin e Nënë Terezës!

Teksa sot bëhen 25 vite nga ndarja nga jeta e Nënë Terezës dhe 6 vite nga shenjtërimi i saj, Vatikani ka zgjedhur që ta kujtojë shenjtoren shqiptare me një monedhë të veçantë.

Selia e Shenjtë do të nxjerrë monedhën me vlerë 2 euro, që mban portretin e Nënë Terezës, e realizuar nga artistja Orietta Rossi.

Në anën e pasme është Nënë Tereza duke mbajtur në krahë një fëmijë indian. Ky imazh  pasqyron gjithë dashurinë dhe përkushtimin që Nënë Tereza ofroi për të lehtësuar vuajtjet e “më të varfërve të të varfërve”.

Rreth figurës, për më tepër, gjejmë në krye mbishkrimin “NËNË TERESA E KALKUTËS” dhe në fund “CITTÁ DEL VATICANO”.

Në pjesën e drejtë, më në fund, janë datat “1997-2022”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *