“Serbia do paqe, të ndalojmë çmendurinë e së kaluarës”, Vuçiç: Duhet kompromis me Kosovën – Stop
Bota, Të Gjitha

“Serbia do paqe, të ndalojmë çmendurinë e së kaluarës”, Vuçiç: Duhet kompromis me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë një interviste për gazetën gjermane “Handelsblatt” ka kërkuar kompromis me Kosovën.

Vuçiç thotë se i vetmi qëllimi i Serbisë është BE dhe ai do paqe prandaj duhet të ndalen çmenduritë e së kaluarës.

“Vetëm në këtë mënyrë mund të ketë paqe të qëndrueshme. Serbia dhe unë duam paqe.

Le ta ndalojmë çmendurinë e së kaluarës. Atëherë i gjithë rajoni mund të bëhet motor i rritjes së re për Evropën”, tha Vuçiç.

Takimet e fundit Vuçiç-Kurti nuk kanë qenë të mira, madje mund të thuhet të vështira, por gjithsesi Kosova e Serbia duken larg arritjes së një kompromisi për një marrëveshje të pranuar nga të dyja palët.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *