Rreth 45% e popullatës mund të vaksinohet me dozat e siguruara deri më sot – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Rreth 45% e popullatës mund të vaksinohet me dozat e siguruara deri më sot

Listës së vaksinave kundër Covid-19 që po përdoren në Shqipëri përmes marrëveshjeve me kompanitë e huaja, i është shtuar së fundmi edhe ajo ruse, Sputnik V.

Deri më tani vendi ynë ka siguruar mbi 2.5 milionë doza vaksinash kundër COVID. Duke marrë parasysh se nevojiten dy injeksione për person, sasia e dozave të siguruara mund të mbulojë rreth 45% të popullsisë.

Vaksinat e siguruara me marrëveshje:

  • Pfizer- 500 mijë doza
  • COVAX- 1 milion e 114 doza
  • Sinovac- 1 milion doza

Përmes marrëveshjes me kompaninë amerikano-gjermane Pfizer Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza vaksine.

Me parapagimin e 3.9 milionë dollarëve në mekanizmin Covax, sipas ministres së Shëndetësisë vendi ka siguruar 1 milionë e 114 vaksina.

Ndërsa, pas negociatave me një kompani turke të autorizuar për distribuimin e vaksinave kineze sipas kryeministrit Edi Rama qeveria ka siguruar 1 milion doza vaksine Sinovac.

Nga këto marrëveshje por edhe nga dhurimet që vende si Emiratet e Bashkuara Arabe bënë për Shqipërinë, në vend kanë mbërritur 396 560 doza vaksinash mes tyre Pfizer, Astrazeneca, Sputnik V dhe Sinovac.

Në total sipas Ministrisë së Shëndetësisë në vend janë kryer 267, 556 doza të vaksinës kundër Covid-19.

Vaksinimet:

  • 192, 209- të moshuarit
  • 36, 939- personel shëndetësor
  • 27, 090- arsimtarë
  • 10, 835- punonjës policie
  • 483- farmacistë, gazetarë, operatorë etj.

Së fundmi ka nisur vaksinimi dhe i dializantëve dhe i personave që kanë kryer transplante.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *