Qyteti holandez padit Twitter për thashethemet e pedofilisë – Stop
Bota, Të Gjitha

Qyteti holandez padit Twitter për thashethemet e pedofilisë

Një qytet holandez ka çuar Twitter në gjykatë për përhapjen e një teorie konspirative që pretendon se dikur ishte shtëpia e një rrjeti pedofilësh që adhuronin Satanain.

Raportet e rreme se Bodegraven-Reeuwijk ishte vendi i abuzimit dhe vrasjes së fëmijëve të shumtë në vitet 1980, u qarkulluan për herë të parë nga tre burra në vitin 2020.

Autoritetet lokale duan të shohin të hiqen të gjitha postimet në lidhje me ngjarjet e supozuara. Pretendimet kanë nxitur dhjetëra njerëz të udhëtojnë në varrezat e qytetit Vrederust për të lënë lule dhe homazhe në varret e fëmijëve të vdekur në dukje të rastësishme.

Avokati i Twitter, Jens van den Brink, nuk pranoi të komentojë përpara një seance dëgjimore në Gjykatën e Qarkut të Hagës të premten.

Vitin e kaluar, e njëjta gjykatë urdhëroi tre burrat fillestarë që të hiqnin të gjitha postimet në Twitter për qytetin, por pretendimet vazhdojnë të qarkullojnë.

Avokati i qytetit, Cees van de Sanden, tha se Twitter nuk i ishte përgjigjur një kërkese në korrik për të gjetur dhe hequr të gjitha postimet në lidhje me pretendimet.

Kryebashkiaku Christiaan van der Kamp tha se pretendimet ishin “shumë të dhimbshme dhe ndonjëherë edhe kërcënuese për të afërmit e të ndjerit”, raportoi RTL Nieuws.

Tre burrat që qëndrojnë pas këtyre pretendimeve janë aktualisht duke vuajtur dënime me burg pas dënimeve në raste të veçanta për nxitje dhe kërcënime me vdekje ndaj një numri njerëzish, duke përfshirë kryeministrin holandez Mark Rutte.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *