Papa Françesku: Seksi jashtë martese nuk është mëkati më i rëndë – Stop
Aktualitet, Të Gjitha

Papa Françesku: Seksi jashtë martese nuk është mëkati më i rëndë

Papa Françesku thotë se seksi jashtë martese nuk është mëkati “më i rëndë”.

Gjatë një sesioni pyetjesh dhe përgjigjesh me gazetarët në një fluturim për në Itali nga Greqia të hënën, Papa tha: “Mëkatet mish me mish nuk janë më të rëndat”.

Ai tha se krenaria dhe urrejtja ishin “mëkatet më të rënda”.

Papa u pyet gjithashtu në lidhje me dorëheqjen e Kryepeshkopit të Parisit, Michel Aupetit, i cili ofroi të largohej në fillim të këtij muaji pasi një revistë franceze pretendoi se ai ishte angazhuar në një marrëdhënie intime me një grua.

Kryepeshkopi e mohoi lajmin dhe tha: “Unë e trajtova keq situatën me një person që ishte në kontakt shumë herë me mua”.

Papa, i cili pranoi dorëheqjen e Kryepeshkopit, tha se “ishte një dështim nga ana e tij, një dështim kundër urdhërimit të gjashtë, por jo i plotë”.

Urdhri i gjashtë thotë “nuk duhet të kryeni tradhti bashkëshortore”, e cila vlen për njerëzit që bëjnë seks jashtë martesës së tyre, por Papa sugjeroi se mund të zbatohet për priftërinjtë që nuk qëndrojnë beqarë.

Gjatë fluturimit, Papa tha se e hoqi kryepeshkopin për shkak të “thashethemeve”.

“Ne të gjithë jemi mëkatarë. Kur thashethemet rriten dhe rriten dhe i heqin emrin e mirë dikujt, ai nuk mund të qeverisë më”, tha ai.

“Kjo është një padrejtësi. Prandaj pranova dorëheqjen e Aupetit: jo në altarin e së vërtetës por në altarin e hipokrizisë”.

Gjatë vizitës së tij në Greqi, Papa inkurajoi të rinjtë të mos tundohen nga “sirenat” konsumatore të sotme.

Ai shpjegoi: “Sirenat e sotme duan t’ju magjepsin me mesazhe joshëse dhe këmbëngulëse që fokusohen në përfitimet e lehta, nevojat e rreme, kultin e mirëqenies fizike, të argëtimit me çdo kusht,” tha ai. “Të gjitha këto janë si fishekzjarre: ato ndizen për një moment, por më pas kthehen në tym në ajër.”

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *