Ozzie, gorilla më e vjetër në botë ndërron jetë: Ishte infektuar me Covid dhe ishte vaksinuar

Ozzie, gorilla mashkull më i vjetër në botë, vdiq dje në Gjeorgji në moshën 61-vjeçare: lajmi u bë i ditur nga kopshti zoologjik në Atlanta, ku kafsha – e konsideruar si një legjendë e vërtetë – kishte jetuar që nga viti 1988, vit në të cilin pylli i shiut afrikan (Ford African Rain Forest) u inaugurua në strukturë. Këtë e raporton CNN. Vdekja e Ozzie, shkaqet e së cilës nuk dihen ende, vjen pas zhdukjes së partneres së të tij të habitatit, Choomba, i cili u vra për shkak të përkeqësimit të shëndetit.

Gorilla Choomba ishte 59 vjeç dhe të dy kishin jetuar së bashku për më shumë se 15 vjet. Ozzie ishte i vetmi anëtar i mbetur i gjeneratës së parë të gorillave që mbërriti në Atlanta me hapjen e Fordit Afrikan Rain Forest. “Ai po trajtohej gjatë 24 orëve të fundit pasi kishte simptoma duke përfshirë ënjtje të fytyrës, dobësi dhe paaftësi për të ngrënë apo pirë”, tha kopshti zoologjik në një deklaratë. Shtatorin e kaluar Ozzie u infektua me koronavirus, mendohet nga një kujdestar i kopshtit zoologjik, së bashku me 12 gorilla të tjera, dhe u vaksinua kundër virusit.

Të Fundit