OBSH: Omicron varianti dominues, rreziku mbetet i lartë – Stop
Lajme, Të Gjitha

OBSH: Omicron varianti dominues, rreziku mbetet i lartë

Rreziku për mutacionin Omicron mbetet shumë i lartë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pasi rastet arritën një rekord të ri javën e kaluar.

“Bazuar në të dhënat e disponueshme aktualisht, rreziku global i lidhur me Omicron mbetet shumë i lartë”, tha OBSH në buletinin e saj javor.

“Mbi 21 milionë raste të reja janë raportuar (në shtatë ditët e fundit), numri më i lartë në baza javore që nga shfaqja e pandemisë”, bëhet me dije.

OBSH thotë se numri i infeksioneve u rrit me 5% gjatë javës së fundit, krahasuar me 20% gjatë javës së mëparshme. Indeksi i ndikimit global po rritet me një ritëm “më të ngadaltë”, vëren ai.

Agjencia citon gjithashtu 50,000 vdekje për shkak të komplikimeve të COVID-19, një numër që mbeti i qëndrueshëm javën e kaluar krahasuar me një vit më parë.

Varianti Omicron mbetet dominuesi në shkallë globale. Ndikimi i variantit Delta është në “rënie të vazhdueshme”, ndërsa variantet Alfa, Beta dhe Gamma tani janë në dispozicion “shumë pak”.

“Vendet që pësuan një rritje të rasteve të Omicron në nëntor dhe dhjetor 2021 kanë parë ose kanë filluar të shohin një rënie,” sipas agjencisë. Omicron u zbulua në 89.1% të mostrave të mbledhura dhe të testuara në 30 ditët e fundit.

Të dhënat e shkarkuara në bazën globale të të dhënave GISAID tregojnë gjithashtu se varianti Delta, i cili më parë ishte dominues, tani përfaqëson vetëm 10.7% të rasteve ndërkombëtare

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *