Numri i tigrave siberianë është dyfishuar, Putin: Jam krenar – Stop
Bota, Të Gjitha

Numri i tigrave siberianë është dyfishuar, Putin: Jam krenar

Rusia raportoi në Forumin e dytë Ndërkombëtar për Mbrojtjen e Tregtisë, i cili filloi dje në Vladivostok, se numri i tigrave siberianë pothuajse është dyfishuar në 12 vitet e fundit në vend.

Tigri Amur ose siberian është ende një specie e rrezikuar në shumë vende, por popullsia e tij është rritur me 40 për qind në vitet e fundit. Gjuetia e paligjshme konsiderohet ende kërcënimi më i madh për këto mace të mëdha, thanë ekspertët.

Megjithatë, numri i tigrave siberianë të vrarë nga gjuetarët në Rusi ka rënë në mënyrë dramatike gjatë 10 viteve të fundit. Përveç kësaj, habitatet e tigrave janë zgjeruar.

Forumi u hap me një video mesazh nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili shprehu krenarinë e tij për numrin në rritje të tigrave, shkruan Euronews Serbia.

“Jam i kënaqur të shoh suksesin e kolegëve tanë në Indi, Nepal, Butan dhe Kinë ku popullatat e tigrave janë dukshëm në rritje”, tha ai.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *