Një atmosferë e ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi/ Përmbytjet evropiane janë shenja e fundit e një krize të ngrohjes globale – Stop
Bota, Të Gjitha

Një atmosferë e ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi/ Përmbytjet evropiane janë shenja e fundit e një krize të ngrohjes globale

Përmbytje si këto, të cilat kanë lënë më shumë se 100 të vdekur, nuk ishin parë në mbase 1000 vjet. Për shumë, paralajmërimet erdhën shumë vonë, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me gabimet në sistemin e alarmit të përmbytjeve në Gjermani.

BERLIN

Ditë para se ujërat e ndotura të çanin Gjermaninë perëndimore, një agjenci evropiane e motit lëshoi një paralajmërim përmbytjeje “ekstreme” pasi modelet e hollësishme treguan stuhi që kërcënonin të dërgonin lumenj në nivele që një meteorolog gjerman tha të premten nuk ishin parë në 500 apo edhe 1000 vjet
Deri të premten, ato parashikime u treguan saktësisht shkatërruese, me më shumë se 100 njerëz të vdekur dhe 1.300 të pagjetur, ndërsa ekipet e shpëtimit të helikopterëve nxorën banorët nga fshatrat e përmbytura ndonjëherë brenda disa minutash, duke ngritur pikëpyetje në lidhje me gabimet në sistemin e hollësishëm të paralajmërimit të përmbytjeve të Gjermanisë.

Zona të shumta, thanë viktimat dhe zyrtarët, u kapën të papërgatitur kur përrenjtë dhe lumenjtë e qetë u kthyen në përrenj që merrni para makinat, shtëpitë dhe urat dhe gjithçka tjetër në shtigjet e tyre.

“Gjithçka ishte kaq shpejt. Ju u përpoqët të bëni diçka, dhe tashmë ishte tepër vonë”, tha një banor i Schuld-it për televizionin publik gjerman ARD, pasi lumi Ahr fryu brigjet e tij, duke shqyer shtëpi druri dhe duke i marrë automjetet që lëviznin si lodra banje.
Reshjet ekstreme si ato që ndodhën në Gjermani janë një nga shenjat më të dukshme që klima po ndryshon si rezultat i ngrohjes së shkaktuar nga emetimet e gazeve serë. Studimet kanë zbuluar se ato tani po ndodhin më shpesh për një arsye të thjeshtë: Një atmosferë e ngrohtë mund të mbajë më shumë lagështi, duke gjeneruar më shumë reshje shiu dhe më të fuqishme.

Por edhe kur ngjarjet ekstreme të motit bëhen gjithnjë e më të zakonshme në të gjithë globin – qofshin zjarre në Perëndimin Amerikan, ose uragane më të forta në Karaibe – përmbytjet që prenë një rrugë të gjerë shkatërrimi përmes Gjermanisë, Belgjikës, Zvicrës dhe Holandës këtë javë ishin praktikisht të padëgjuara, sipas meteorologëve dhe zyrtarëve gjermanë.

Edhe kështu, ato nuk ishin të paparashikuara.
“Nuk duhet të kishte pasur kaq shumë vdekje nga kjo ngjarje”, tha Dr. Linda Speight, një hidrometeorologe në Universitetin e Reading në Britani, e cila studion se si ndodh përmbytja. Ajo fajësoi komunikimin e dobët në lidhje me rrezikun e lartë të paraqitur nga përmbytja duke kontribuar në humbjet e konsiderueshme të jetës.
Tani për tani politikanët gjermanë ranë dakord që nuk dëshironin të dukeshin se po politizonin një fatkeqësi dhe zëdhënësi i kancelares Angela Merkel tha se ajo kishte në plan të vizitonte shtetin e goditur të Rhineland-Palatinate, pas kthimit nga bisedimet në Uashington.

Por fatkeqësia natyrore kishte të gjitha shenjat dalluese të një ngjarjeje që në të kaluarën ka riformuar fatin politik në sezonet zgjedhore gjermane si kjo.
Armin Laschet, udhëheqësi konservator i Nordrhein-Westfalen, i cili po garon për të pasuar zonjën Merkel pas zgjedhjeve nacionale më 26 shtator, tha në një konferencë shtypi të premten, “Shteti ynë po përjeton një katastrofë përmbytje të shkallës historike.”
“Ne duhet ta bëjmë shtetin më të mbrojtur nga klima”, tha Z. Laschet, i cili po përballet me sfidën e tij më të fortë nga partia ambientaliste e Gjelbër. “Ne duhet ta bëjmë Gjermaninë klimatikisht neutrale edhe më shpejtë”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *