Në Moskë, 47-vjeçarja ndërron jetë pasi hengri shalqi

  1. Një grua 47-vjeçare bleu një shalqi në Moskë pranë një prej stacioneve të metrosë në kryeqytet, vdiq pasi e hëngri atë  në shtëpi.

Sipas mediave vendase, kur hëngri frutat në shtëpi, filloi të ndihej keq dhe të villte shumë, por nuk thirri ambulancë.

Siç raporton një burim për këtë një media ruse, nëna e gruas së ndjerë ka vendosur që të nesërmen të telefonojë një mjek, por ata nuk kanë mundur ta ndihmojnë. Për momentin, shkaku i vdekjes nuk dihet, por media kujton se më 22 gusht, gjykata në Moskë dënoi Anton Kotov me pesë vjet burg për “çështjen e shalqirit”, që rezultoi me vdekjen e dy personave.

Përkatësisht, më 10 shtator 2021, një gjyshe 61-vjeçare dhe mbesa e saj 15-vjeçare që blenë një shalqi në Magnit në Moskë, vdiqën nga helmimi. Tre ditë më vonë, Rospotrebnadzor (agjencia federale që punon për të siguruar mbikëqyrjen dhe kontrollin e mirëqenies dhe të drejtave të konsumatorëve dhe mbrojtjen e qytetarëve të Rusisë) sugjeroi se shkaku i helmimit mund të ketë qenë një substancë vrasëse e insekteve që është përdorur për të pastruar dyqanin. Ekzaminimi më vonë konfirmoi se etilen glikol dhe cygatrin u gjetën në trupat e të dy viktimave.

Kotov u arrestua në shtator 2021 dhe u dënua me dy muaj. Më vonë kjo masë u reduktua në arrest shtëpiak dhe më pas gjykata e ndryshoi masën e ndalimit në ndalim të disa veprimeve. I akuzuari u deklarua i pafajshëm

Të Fundit