Mendoheshin të zhdukura, gjendet ekzemplari i breshkës së veçantë – Stop
Bota, Të Gjitha

Mendoheshin të zhdukura, gjendet ekzemplari i breshkës së veçantë

Gjendet një ekzemplar i breshkës së Galapagos. Prej më shumë se një shekulli mendohej se kjo lloj breshke gjigande ishte zhdukur plotësisht. Por pas analizave të ADN të një ekzemplari femër, që aktualisht jeton aty, dhe quhet Fernanda u zbulua ekzemplari.

Kjo breshkë gjigande u gjet nga eksploratori Rollo Beck në vitin 2019 dhe gjatë kësaj kohe është sekuenciuar gjithë gjenoma e saj. Dhe ADN e saj është identike me ato të ekzemplarit të fundit të gjetur në 1906, dhe që janë totalisht ndryshe nga llojet e tjera të ishullit.

Sot kjo breshke jeton e mbrojtur nga autoritetet në Galapagos National Park. Mendohet se ka një moshë mbi 50 vjeç, por dimensionet e saj janë më të përmbledhura, ndoshta për shkak të mungesës së vegjetacionit./Klan News

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *