“Kush na pengoi”, Alibeaj: Pse nuk dolëm me 61 kandidatë për kryetarë bashkie – Stop
Aktualitet, Lajme, Të Gjitha

“Kush na pengoi”, Alibeaj: Pse nuk dolëm me 61 kandidatë për kryetarë bashkie

Kryetari i komanduar i PD-së Enkelejd Alibeaj në një deklaratë për mediat ka folur në lidhje me zgjedhjet lokale të 14 majit.

Në fjalën e tij ai tha se nuk dolën me 61 kandidatë për kryetarë bashkie për shkak të stërgjatjes së procesit gjyqësor për PD dhe vendimin e KQZ.

Ndër të tjera Aliebeaj theksoi se deri në momentin e fundit dora e tyre ka qenë e shtrirëpër kandidatët e foltores që do të kandidojnë në zgjedhje nën siglën e një partie tjetër.

“Vazhdoj ti mbetem mendimit dhe qëndrimit se duhet te kishim 61 përfaqësues në bashkitë për zgjedhjet lokale. Por stërzgjatja e procesit gjyqësor për PD, vendimi I KQZ dhe çuarja në limite kohore na kushtëzoi në këtë proces. Përtej faktit qe deri ne momentin e fundit, dora jonë ka qenë e shtrire për ata kandidate te foltores qe kane dashur dhe janë penguar ne forma te ndryshme te kandidojnë në siglën e PD.

Është e qartë për ju të gjithë se një pjesë e deputetëve dhe kryesisë kanë qenë të ndarë lidhur me vendimin tu prezantuar me kandidate ne zgjedhje. Kjo është e bukura dhe e veçanta e rrallë e një force politike në Shqipëri. Diskutimet ne forume dhe respektimi i vendimit te shumicës. Uroj të jemi shembull për çdo formacion politik qe organizon votime ku rezultati dihet para se të nisë procesi apo preferenca kryetarësh që shiten si proces përzgjedhjeje. Jam po kaq i sigurt se në rast se Kryesia do të kishte votuar kundër këtij propozimi do ta kisha respektuar”-tha Alibeaj.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *