Kriza ekonomike, çfarë paralajmëron Bill Gates – Stop
Bota, Të Gjitha

Kriza ekonomike, çfarë paralajmëron Bill Gates

Bill Gates ka folur për krizën ekonomike botërore që po afrohet si pasojë e luftës në Ukrainë që filloi shkurtin e kaluar dhe efekteve të saj, ndër të cilat spikat rritja e inflacionit, të çmimeve të gazit dhe energjisë elektrike ose rritja e kostos së produkteve të konsumit.

Bashkëthemeluesi i Microsoft-it, i cili vite më parë paralajmëroi ardhjen e mundshme të një virusi që do të prekte të gjithë popullsinë botërore, ka qenë një nga protagonistët gjatë krizës shëndetësore të koronavirusit për rekomandimet e tij kur fliste për pandeminë. Ai deklaroi në vitin 2015 se bota “nuk ishte gati për pandeminë e ardhshme” dhe se viruset përfaqësojnë “rrezikun më të madh për katastrofën globale”.

Në konferencën TED2022, ai i kërkoi audiencës që t’i kushtojë më shumë vëmendje këshillave të tij se si të parandalohet një tjetër pandemi: “Kur isha në këtë skenë në vitin 2015, isha një nga shumë njerëz që tha se nuk ishim gati dhe se duhej të ishim gati. Fjalimi në fakt u pa nga shumë njerëz, por 90% e shikimeve ishin pasi koronavirusi kishte dalë tashmë”, tha ky biznesmen.

Gjatë një interviste në programin e CNN “Fareed Zakaria GPS”, ai shpjegoi se konteksti aktual ekonomik, i shtuar në krizën shëndetësore të koronavirusit, do të ketë pasoja sepse “nivelet e borxhit të qeverisë ishin tashmë shumë të larta dhe kishte probleme në zinxhirin e furnizimit”. Në fund, Gates kishte një paralajmërim të qartë për shoqërinë: “Ka të ngjarë të përshpejtohen problemet inflacioniste që kanë ekonomitë e një bote të pasur dhe të detyrojnë një rritje të normave të interesit, që përfundon duke shkaktuar një ngadalësim ekonomik”.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *