“Korrupsion me tenderat publikë”, kreu i Dhomës Amerikane: Shkelje të dukshme, duhen ligje anti-ryshfet – Stop
Lajme, Të Gjitha

“Korrupsion me tenderat publikë”, kreu i Dhomës Amerikane: Shkelje të dukshme, duhen ligje anti-ryshfet

Dhoma Amerikane e Tregtisë ka kërkuar sot të bëhet kujdes me prokurimet publike. Sipas Kreut të Dhomës, Enio Jaço, ka pasur raste korruptive dhe shkelje të dukshme në këtë fushë.

“Propozojmë miratimin në Parlament të një paketë anti-korrupsion, kjo paketë ka për qëllim parandalimin e korrupsionit në organet ligjvënëse që kanë karakter prapaveprues propozojmë miratimin e ligjeve anti-rryshfet”, tha Jaço.

Sipas tij “lidhur ngushtë me antikorrupsionin është reformimi i plotë i sistemit të prokurimeve publike, e këtu bashkohemi me rekomandimet e BE për prokurimet por në radhë të parë duhet të ketë standarte për lidhjet e përfituesve me njëri tjetrin apo qoftë me vendimmarrësit e tenderave publike. Në kushtet e Shqipërisë duhet të jemi sa më konservatorë kemi pasur shkelje të dukshme, raste korruptive, të jemi sa më konservatorë e jo liberalë për standartet e prokurimeve”, tha Enio Jaço.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *