Katër viktima dhe rreth 50 të plagosur/ Tërmeti më i fortë në Tajvan në 25 vite

Tajvani u godit këtë të mërkurë nga një tërmet me magnitudë 7.4 ballë. Të paktën katër persona humbën jetën dhe 50 të tjerë mbetën të plagosur. Sipas autoriteteve ky është një nga tërmet më të forta në 25 vite të ndodhura në Tajvan.

Shumë ndërtesa janë shkatërruar, në ishull është raportuar edhe për rrëshqitje dherash dhe gjithashtu pati paralajmërime edhe për cunami.

Ekipet e shpëtimit u angazhuan menjëherë për shpëtimin e qytetarëve të bllokuara. Në veri, një pjesë e ishullit Guishan, një atraksion turistik i njohur gjithashtu si Ishulli i Breshkave për shkak të formës së tij, rrëshqiti në det.

Në kryeqytetin Taipei, disa persona u shpëtuan nga një magazinë pjesërisht e shembur dhe pllakat ranë nga ndërtesat.

Ndërsa CST e Tajvanit tha se më shumë se 15 pasgoditje me magnitudë 4.0 kishin ndodhur deri më tani, por magnituda ka qenë në rënie.

Të Fundit