“Indinjatë dhe turp”, Papa Françesku u kërkon falje indigjenëve në Kanada – Stop
Bota, Të Gjitha

“Indinjatë dhe turp”, Papa Françesku u kërkon falje indigjenëve në Kanada

Në fjalimin e tij të parë publik në Kanada, Papa Françesku, u ka kërkuar falje të mbijetuarve të shkollave rezidenciale indigjene,  që Kisha nuk e ka realizuar si duhet rolin e saj, duke lejuar asimilimin e fëmijëve indigjenë në shkollat kanadeze.

“Më vjen shumë keq”, tha Papa në një ish-shkollë rezidenciale në Maskëacis, pranë Edmontonit.

Ai tha se falja e tij është hapi i parë dhe se duhet të ndodhë një “hetim serioz” për abuzimet për të nxitur shërimin.

Shkollat ​​e financuara nga qeveria ishin pjesë e një politike që synonte të shkatërronte kulturat dhe gjuhët indigjene.

Ndjesa e papës u prit me duartrokitje nga të mbijetuarit të pranishëm në aktivitet, disa prej të cilëve udhëtuan nga larg për të dëgjuar fjalimin e Papës.

Papa Françesku shprehu “dhimbje, indinjatë dhe turp” për veprimet e shumë anëtarëve të Kishës Katolike Romake, të cilët drejtonin dhe drejtonin shumicën e shkollave rezidenciale në Kanada.

Papa 85-vjeçar e quajti sistemin e shkollave një “gabim katastrofik” dhe kërkoi falje “për të keqen e kryer nga kaq shumë të krishterë” kundër popujve indigjenë.

Përpara fjalëve të tij, Papa u takua privatisht me udhëheqësit në kishën lokale dhe drejtoi një lutje të heshtur në Varrezat e Kombit Ermineskin Cree, ku ka varre të shënuara dhe me gjasë të pashënuara, të studentëve të shkollave rezidenciale.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *