I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm – Stop
Bota, Të Gjitha

I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm

Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull më parë.

Dorëshkrimi është një nga ungjijtë më të vjetër të shkruar me dorë në botë, sipas një njoftimi për lajmet nga Muzeu i Biblës , i cili e bleu atë në 2014, shkruan CNN.

Dokumenti është shkruar në një manastir grek në Italinë jugore gjatë fundit të shekullit të 10-të deri në fillim të shekullit të 11-të, thotë Muzeu i Biblës. Por diku midis shekujve 14 dhe 15, ajo u zhvendos në Manastirin Kosinitza, i njohur gjithashtu si Manastiri Theotokos Eikosiphoinissa, në Greqinë veriore.

Kur ushtria bullgare pushtoi Greqinë gjatë Luftës së Parë Botërore, ushtarët plaçkitën manastirin, duke vjedhur mbi 400 dorëshkrime të çmuara, si dhe libra të tjerë, objekte dhe para. Disa nga dorëshkrimet u shitën në Evropë – dhe përfundimisht përfunduan në muzetë amerikanë.

Dorëshkrimi Eikosiphoinissa 220 u shit nga Christie’s në vitin 2011, thotë muzeu, dhe më pas u ble nga Koleksioni i Gjelbër i Oklahoma City, i cili ia dhuroi Muzeut të Biblës.

Në vitin 2015, Kisha Ortodokse Greke kishte kërkuar nga disa institucione amerikane që mbanin dorëshkrime nga Kosinitza që t’i kthenin ato vullnetarisht në manastir. Muzeu filloi të hulumtojë dorëshkrimet e tij greke të Dhiatës së Re në vitin 2019, duke i bërë studiuesit të kuptojnë se dokumenti ishte vjedhur nga Manastiri Kosinitza.

Dhe në vitin 2020, muzeu iu drejtua udhëheqësve ortodoksë lindorë për të shprehur dëshirën e tij për të kthyer dorëshkrimin.

Dorëshkrimi më në fund u kthye në manastir në një ceremoni zyrtare të enjten, thuhet në një deklaratë të përbashkët nga Kryedioqeza Greke Ortodokse e Amerikës dhe Muzeu i Biblës.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *