I preu flokët në klasë vajzës 7-vjeçe, i ati padit mësuesen për 1 milion dollarë – Stop
Bota, Të Gjitha

I preu flokët në klasë vajzës 7-vjeçe, i ati padit mësuesen për 1 milion dollarë

Babai i një vajzë 7-vjeçare ka paditur shkollën dhe dy anëtarë të stafin për 1 milion dollarë pasi një mësuese i preu flokët vajzës së tij pa lejen e prindërve.

Padia e Jimmy Hoffmeyer thotë se të drejtat kushtetuese të vajzës së tij me racë të përzier janë shkelur. Ai gjithashtu ka nxjerrë vajzën nga shkolla.

Një hetim nga distrikti i shkollës arriti në përfundimin se në korrik ndërsa mësuesja kishte thyer politikën e shkollës, ajo nuk kishte vepruar me paragjykime racore.

Ajo u qortua, por u lejua të mbante punën e saj në shkollën fillore Ganiard në Mount Pleasant.

Jimmy Hoffmeyer i tha Associated Press prillin e kaluar se vajza e tij Jurnee ishte kthyer në shtëpi nga shkolla një ditë me pjesën më të madhe të flokëve në njërën anë të kokës së prerë. Një shok klase kishte përdorur gërshërë për të prerë flokët e gjatë kaçurrelë të Jurnee në një autobus shkollor, tha ai.

Dy ditë më vonë, Jurnee u kthye nga shkolla në shtëpi me flokët në anën tjetër të kokës së prerë – edhe pse ajo ishte dërguar tek një parukier i cili i kishte bërë një prerje asimetrike për t’i bërë gjatësitë e ndryshme më pak të dukshme.

Hoffmeyer tha se ai mendonte se një fëmijë tjetër e kishte bërë atë, por Jurnee i tha atij se ishte një mësues. “Mësuesja i preu flokët,” i tha ai AP.

Padia u ngrit në një gjykatë federale në perëndim të Miçiganit kundër Shkollave Publike Mount Pleasant dhe të stafit të mësimdhënës, raporton MLive.com .

Përveç shkeljes së të drejtave kushtetuese të fëmijës, padia gjithashtu pretendon diskriminim racor, kanosje etnike, shkaktim të qëllimshëm të shqetësimeve emocionale dhe sulmeve.

Distrikti “nuk arriti të trajnojë, monitorojë, drejtojë, disiplinojë dhe mbikëqyrë punonjësit e tyre dhe e dinte ose duhet ta kishte ditur që punonjësit do të angazhoheshin në sjelljen e ankuar duke pasur parasysh trajnimin, zakonet, procedurat dhe politikat e papërshtatshme dhe mungesën e disiplinë që ekzistonte për punonjësit, “thuhet në padi.

Asnjë përgjigje zyrtare ende nuk është paraqitur nga të pandehurit dhe nuk ka pasur asnjë koment publik nga distrikti shkollor.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *