Gjendet në Kroaci monedha greke e shekullit të 4-të para Krishtit – Stop
Bota, Të Gjitha

Gjendet në Kroaci monedha greke e shekullit të 4-të para Krishtit

Një monedhë greke e cila daton në fund të shekullit të katërt para Krishtit u zbulua nga alpinistët në një rrugë pyjore në malin Papuk të Kroacisë lindore, pas reshjeve të mëdha.

Monedha e argjendtë tregon Zeusin të hipur në fron me një zog në njërën anë dhe mban imazhin e Aleksandrit të Madh në anën tjetër.

Bashkë me monedhën u gjetën edhe fragmente qeramike. Një vendbanim i afërt ku jetonin afërsisht 500 njerëz përgjatë një rruge tregtare datohet në shekullin e shtatë para Krishtit.

Kjo tregon vazhdimësinë në skenën politike, ekonomike dhe kulturore të mbi 300 viteve, me të cilën pakkush mund të mburret sot, e lëre më atëherë.

Kështu komentoi arkeologu Hrvoje Potrebica.

Previous ArticleNext Article

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *